Weekend na szachowo

W sobotę i niedzielę 14 i 15 października w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach zagościły szachy. W sobotę w ramach akcji „Weekend z szachami” przeprowadzono konkurs zadań szachowych. Test składał się z 12 zadań, a na rozwiązanie ich była 1 godzina czasu. Spośród wszystkich uczestników wyróżniono 6 osób. Najwięcej zadań tego dnia rozwiązali Kazimierz Hendel – 12 zadań, Dawid Kwapuliński – 10 zadań i Jakub Tokarz – 9 zadań. Cała trójka jest mieszkańcami Świętochłowic.

Po godz. 11.00 rozpoczęła się symultana szachowa prowadzona przez Pana Ryszarda Bakosia – zawodnika reprezentującego klub Sokół Chorzów oraz przez Pana Kazimierza Hendla – nestora szachów ze Świętochłowic. Obaj symultaniści przez okres dwóch godzin nie przegrali żadnej partii, ale podsumowując swój występ wyróżnili 6 najbardziej walecznych i dobrze grających juniorek i juniorów. Na zakończenie nagrody wszystkim wymienionym wyżej osobom wręczył w imieniu organizatorów Pan Wojciech Przetacznik – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach.

W niedzielę skończyła się zabawa, a zaczęły się prawdziwe zawody. Jesienny Turniej Szachowy zgromadził sporą grupę zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Zawody rozgrywane systemem szwajcarskim 7 rundowym z tempem gry P 15 (czyli po 15 minut na partię dla obydwu graczy) prowadził Damian Kuchna z Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”.

Bardzo zacięta walka młodych adeptów z doświadczonymi zawodnikami na czarno-białych polach szachownic była ozdobą tych rozgrywek. Po przeszło trzech godzinach wyłoniono zwycięzców. W kategorii dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Maja Bryłka (4,5 pkt.), drugie miejsce zdobyła Kamila Krawczyk (3 pkt.), a trzecie Julia Szeremeta (3 pkt.).

W kategorii chłopców niespodziewanie pierwsze miejsce wywalczył Piotr Kwapuliński (4,5 pkt.), drugie miejsce zajął jego starszy brat Dawid Kwapuliński (4,5 pkt.), a trzecie miejsce zdobył Bartosz Dąbrowski (4 pkt.).

Ostatnią kategorię open reprezentowali mężczyźni. Tutaj kolejność na podium rozstrzygnęła ostatnia runda. Po końcowym podsumowaniu pierwsze miejsce zdobył Mieczysław Woldański (6 pkt.), drugie miejsce należało do Tomasza Kułaka (6 pkt.), a trzecie miejsce wywalczył Kazimierz Hendel (5 pkt.). Warto podkreślić, iż każda z osób wyróżnionych mieszka w Świętochłowicach.

Dla wymienionych powyżej zdobywców trzech pierwszych miejsc na podium przygotowano wspaniałe puchary, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Tego dnia nagrody wręczali Pan Joachim Krzyk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach, Pan Tomasz Sikorski – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, oraz Pan Jerzy Plichta – Kierownik Szkolnego Koła Szachowego JEDYNKA Świętochłowice – organizatorzy całego „Weekendu z Szachami” w Świętochłowicach. Na koniec nagrodzono jeszcze wszystkich pozostałych zawodników, którzy adekwatnie do zajętych przez siebie lokat wybierali dla siebie pozostałe nagrody.