Z okazji 100-lecia I Powstania Śląskiego

W sobotę 28 września 2019 roku w Muzeum Powstań Śląskich odbył się Turniej Szachowy dla uczniów szkół podstawowych z okazji 100-lecia I Powstania Śląskiego pod Patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice. Zawody zgromadziły 27 uczestników ze Świętochłowic.

Imprezę otworzył Pan Jerzy Plichta, który w swoim wystąpieniu przybliżył w pigułce okres Powstań Śląskich, a następnie omówił zasady gry w tych rozgrywkach.

Całe zawody przeprowadzone zostały w kategoriach do lat 10 oraz do lat 14 lat systemem szwajcarskim 7-rundowym tempem gry P 15. Sędzią głównym turnieju był Damian Kuchna

z OSiRu „Skałka”. Po blisko 3,5 godzinach walki na biało-czarnych szachownicach wyłoniono zwycięzców, których przedstawiam poniżej.

W kategorii 7 – 10 lat chłopców zwyciężył Piotr Kwapuliński (5,5 pkt.), drugie miejsce zajął

Borys Kołodziej (5 pkt.), a na trzecie miejsce na podium wskoczył Grzegorz Wites (5 pkt.).

W kategorii dziewcząt nagrodę otrzymała Judyta Moskaluk (3 pkt).

Kategorię 11-14 lat chłopców zdominował Szymon Sawicki (6,5 pkt.), drugą lokatę zdobył Patryk Kiełtyka (6 pkt.), a trzecie miejsce zajął Mateusz Kumela (5 pkt.).

Wyżej wymienionym zdobywcom pierwszych trzech lokat w poszczególnych kategoriach wiekowych Pan Daniel Beger – Prezydent Miasta Świętochłowice, Pani Halina Bieda – Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich oraz Pan Jerzy Plichta – kierownik Szkolnego Koła Szachowego JEDYNKA Świętochłowice wręczyli powstańcze statuetki, dyplomy i miejskie gadżety.

Wszyscy pozostali uczestnicy zawodów otrzymali ponadto pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Całe zawody zostały zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA Świętochłowice, Muzeum Powstań Śląskich przy współudziale Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.