Szachowe mistrzostwa

Szachowe mistrzostwa

W dniach 8-9 listopada w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice 2022 w Szachach. 8 listopada w szranki turniejowe wstąpiło 7 reprezentacji świętochłowickich szkół z roczników 2010 i młodszych. Zawody rozgrywano systemem kołowym, tempem gry P15.

Turniej miał bardzo wyrównany poziom, ponieważ 3 drużyny zgromadziły 10 punktów meczowych, a o miejscach na podium zadecydowały małe punkty. A oto jak przedstawiała się klasyfikacja końcowa Mistrzostw:

Im. Szkoła Podstawowa nr 19 – 10 pkt /18,5 pkt

IIm. Szkoła Podstawowa nr 5 – 10 pkt /15,5 pkt

IIIm. Szkoła Podstawowa nr 4 - 10 pkt / 15 pkt

IVm. Szkoła Podstawowa nr 1 - 9 pkt

Vm. Szkoła Podstawowa nr 17 - 5 pkt

VIm. Szkoła Podstawowa nr 8 - 3 pkt

VIIm. Szkoła Podstawowa nr 2 - 2 pkt

Następnego dnia w zawodach przeznaczonych dla uczniów z roczników 2009-2008 wystąpiło 8 reprezentacji szkół. Rozgrywki również prowadzone systemem kołowym przez arbitrów Damiana Kuchnę - sędziego głównego i Jerzego Plichtę – sędziego rundowego miały już zupełnie inny przebieg. Tego dnia zespołem z kompletem punktów była reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1, a o pozostałe miejsca na podium walka trwała do ostatniej rundy. Klasyfikacja końcowa Mistrzostw po zakończeniu ostatniej partii wyglądała następująco:

Im. Szkoła Podstawowa nr 1 - 14 pkt

IIm. Szkoła Podstawowa nr 17 - 9 pkt / 16 pkt

IIIm. Szkoła Podstawowa nr 2 - 9 pkt / 15 pkt

IVm. Szkoła Podstawowa nr 8 - 9 pkt / 15 pkt

Vm. Szkoła Podstawowa nr 4 - 8 pkt

VIm. Szkoła Podstawowa nr 19 - 4 pkt

VIIm. Szkoła Podstawowa nr 3 - 2 pkt

VIIIm. Szkoła Podstawowa nr 5 - 1 pkt

Drużyny, które zdobyły trzy pierwsze miejsca na podium w obydwu Mistrzostwach otrzymały z rąk Pani Doroty Leszczyńskiej – Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty medale i dyplomy. Uzyskały tym samym przepustkę do wzięcia udziału w Rejonowych Zawodach Szachowych, które już niebawem odbędą się w Świętochłowicach.

Za organizację całych zawodów odpowiadali: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka” i Sekcja szachowa MUKS „Skałka-Śląsk” Świętochłowice.