Świętochłowickie Mistrzostwa w szachach

Świętochłowickie Mistrzostwa w szachach

W poniedziałek 21 października i środę 23 października 2019 roku w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice w szachach.

Poniedziałkowe zawody zgromadziły siedem reprezentacji szkół liczących po 4 osoby (w powyższych składach musiała się znaleźć przynajmniej 1 dziewczyna), obejmujących dzieci z roczników 2007 i młodszych.

Turniej rozgrywano systemem kołowym, czyli każda reprezentacja miała okazję spotkania się z pozostałymi drużynami. Obowiązujące tempo gry to P 15, czyli podczas partii każdy uczestnik rozgrywał swój pojedynek w czasie 15 minut. Imprezę sędziowali Damian Kuchna - sędzia główny oraz Jerzy Plichta - sędzia rundowy.

Całe zawody zostały przebiegły bardzo sprawnie, choć walka o podium toczyła się do samego końca. O pierwszym miejscu zadecydowała tylko jedna partia.

Zwycięzcami Mistrzostw została reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 (11 pkt meczowych), drugie miejsce zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 (11 pkt.), a trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 (9 pkt.). Zdobywcy obok pamiątkowych dyplomów otrzymali przepustki do Rejonowych Zawodów Szachowych, które odbędą 28 października 2019 roku.

Środa to dzień, w którym przy szachownicach zasiadła młodzież z roczników 2006 i 2005 na drugiej odsłonie Szachowych Mistrzostw Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice. Tym razem w szranki turniejowe zgłosiło się 5 reprezentacji. Zawody rozrywane były tym samym systemem i tempem gry co poniedziałkowe zmagania. Końcowe wyniki prezentują się następująco:

Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 (9 pkt.),

Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 (7 pkt.),

Trzecią miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 17 (5 pkt.).

Zespoły z trzech pierwszych miejsc otrzymały dyplomy i zaproszenia do zawodów rejonowych, jakie odbędą się w środę 30 października 2019 roku.

Obydwie imprezy szachowe zorganizowano w ramach współpracy Szkolnego Koła Szachowego JEDYNKA Świętochłowice z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Skałka”.