IV Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży

IV Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży

W sobotę 7 marca 2020 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach odbył się IV Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży o Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowice. Zawody rokrocznie przyciągają dużą rzeszę uczestników. Tym razem na starcie stawiło się 58 zawodniczek i zawodników z wielu Śląskich miast reprezentujących kluby z Tychów, Gliwic, Katowic, Boguszowic, Koszęcina, Jastrzębia Zdrój, Czeladzi, Zabrza, Chrzanowa, Rudy Śl., Chorzowa, Bytomia, Dąbrowy Górniczej i Świętochłowic. Całe zawody rozgrywano na dystansie 5 rund tempem gry P 30. Rolę sędziego w tej edycji pełnił Pan Rafał Faron. Po blisko 5-godzinnej batalii została wyłoniona grupa zwycięzców trzech grup rozgrywkowych.

Tak oto jak przedstawiała się klasyfikacja końcowa w poszczególnych grupach: 

kategoria do lat 11

dziewczęta

I m. Natalia Gmaj – SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza

II m. Julia Wieczorek – MDK Chorzów

III m. Urszula Smitka – UKS przy SP nr 8 Chrzanów

chłopcy

I m. Igor Frey – KSz HETMAN Katowice

II m. Harjith Rajbharath – KSz HETMAN Katowice

III m. Ostap Hevko - Katowice

kategoria do lat 15

I m. Jeremi Wesołowski - KSz HETMAN Katowice

II m. Wojciech Tim – UKS Pałac Młodzieży Katowice

III m. Wojciech Rojek – MDK Chorzów

W trakcie zawodów na sali gry pojawiło się grono wspaniałych gości, którzy z dużym zainteresowaniem śledziło grę młodych adeptów sztuki szachowej i będąc do samego końca z nami uhonorowało zwycięzców wręczeniem pięknych pucharów i nagród w postaci bonów towarowych.

Tego dnia nagrody na ręce wymienionych wyżej finalistów przekazali w imieniu Prezydenta Miasta Świętochłowice Pani Elżbieta Augustyn – Komandera – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”, Pani Aleksandra Gajda – Kania – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz Pan Jerzy Plichta - Kierownik Szkolnego Koła Szachowego JEDYNKA Świętochłowice.

Ponadto wszystkie zawodniczki i zawodnicy, którzy nie zmieścili się na podium otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Sportowa atmosfera, niecodzienne przeżycia i zacięta rywalizacja szczególnie wśród najmłodszych pozwalają pozytywnie patrzeć w przyszłość szachów na Śląsku. Cieszy również fakt, iż 6 zawodników ze Świętochłowic właśnie w tym mocno obsadzonym turnieju wypełniło swoje normy na kategorie szachowe. Kategorię IV zdobył Szymon Sawicki, a kategorię V osiągnęli Maciej Szczepanowski, Bartosz Gąska, Szymon Kilka, Piotr Kwapuliński oraz Mateusz Kumela.

Gospodarzem całej imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury, a organizatorami byli Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA Świętochłowice, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka” i Urząd Miasta w Świętochłowicach.

Wielkie podziękowania należą się również Drukarni TAGmedia Pana Tomasza Grudnioka, która przygotowała i wydrukowała dyplomy dla wszystkich uczestników Turnieju.