Finał Integracyjnego Grand Prix w Warcabach

W czwartek dnia 30 maja 2019 roku w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach zakończyliśmy cykl Integracyjnego Grand Prix Świętochłowic 2019 w Warcabach 64-polowych pod patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Trzecia runda turniejowa zgromadziła 19 zawodników i zawodniczek z sześciu ośrodków, domów pomocy społecznej i warsztatów znajdujących się w Chorzowie Batorym, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach. Zawody przeprowadzone zostały na dystansie 7 rund według zasad Światowej Federacji Warcabowej oraz Polskiego Związku Warcabowego, a sędziowali je Damian Kuchna - jako sędzia główny i Jerzy Plichta w roli sędziego rundowego.

Rywalizacja w trzeciej odsłonie Integracyjnego Grand Prix była już od samego początku bardzo wyrównana. Praktycznie co rundę mieliśmy zmianę lidera, a największą niespodzianką było zwycięstwo w zawodach najstarszej, bo 96-letniej Pani Magdaleny Juszczyszyn, która zdobywając swoje 5,5 pkt. była najbardziej podziwianą osobą na sali.

Klasyfikacja końcowa na czołowych 6 miejscach ostatniej trzeciej rundy przedstawiała się następująco:
Im. Magdalena Juszczyszyn - MDPS Złota Jesień w Świętochłowicach – 5,5 pkt.
IIm. Kazimierz Gąsior - DPS Św. Antoni w Świętochłowicach – 5 pkt.
IIIm. Krystyna Płonka - Ośrodek Św. Florian w Chorzowie Batorym – 5 pkt.
IVm. Władysława Bischof - MDPS Złota Jesień w Świętochłowicach – 4,5 pkt.
Vm. Łukasz Szebeszczyk - DPS Św. Antoni w Świętochłowicach – 4,5 pkt.
VIm. Zdzisław Jaśkiewicz – Ośrodek Św. Florian w Chorzowie Batorym – 4 pkt.
VIIm. Henryk Kubica – Środowiskowy Dom Samopomocy w Świętochłowicach – 4 pkt.
VIIIm. Krystian Kwitek - Ośrodek Św. Florian w Chorzowie Batorym – 3,5 pkt.

Po zakończeniu wszystkich pojedynków przeszliśmy do indywidualnej klasyfikacji generalnej. Punktacja sumująca wyniki z poszczególnych rund wyłoniła najlepsze zawodniczki i zawodników. Na najwyższym stopniu podium wśród kobiet znalazła się Władysława Bischof reprezentująca MDPS Złota Jesień w Świętochłowicach (15,5 pkt.), drugie miejsce zdobyła Magdalena Juszczyszyn - MDPS Złota Jesień w Świętochłowicach (14 pkt.), a trzecią lokatę zajęła Krystyna Płonka - Ośrodek Św. Florian w Chorzowie Batorym (13,5 pkt.).

W klasyfikacji końcowej mężczyzn zwyciężył Zdzisław Jaśkiewicz reprezentujący Ośrodek Św. Florian w Chorzowie Batorym (13,5 pkt.), drugie miejsce zajął Kazimierz Gąsior - DPS Św. Antoni w Świętochłowicach (13 pkt.), a trzecie miejsce zdobył Paweł Gawron – Ośrodek Św. Elżbieta w Rudzie Śl. (12 pkt.).

Na zakończenie przeszliśmy do ceremoniału wręczenia nagród, które tego dnia w imieniu Prezydenta Miasta przekazywali Pan Tomasz Sikorski - Dyrektor OSiR „Skałka” w Świętochłowicach oraz Pan Grzegorz Borówka - Dyrektor DPS Św. Antoni w Świętochłowicach.

Zdobywczyniom oraz zdobywcom trzech pierwszych lokat w poszczególnych kategoriach wręczono piękne puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszystkich pozostałych uczestników nagrodzono pamiątkowymi medalami, dyplomami i miejskimi gadżetami.

Przygotowaniem i organizacją powyższego cyklu zajmowali się Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, Dom Pomocy Społecznej Św. Antoni oraz Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA Świętochłowice.